Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: trakietsadobri
Категория: Лични дневници
Прочетен: 815437
Постинги: 584
Коментари: 710
Гласове: 4141
Постинг
31.05.2016 11:04 - Крачене и прохождане
Автор: trakietsadobri Категория: Лични дневници   
Прочетен: 526 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 19.07.2020 21:51


„Изправяше се бързо, правеше една или няколко крачки, залиташе и спираше – клякаше или сядаше на пода за малко. После пак се изправяше бързо, правеше една или няколко крачки, залиташе и спираше. Крачеше по една или няколко крачки непрестанно, докато не проходи.“

Като повечето деца и Борко не помнеше как е проходил. Спомена за това как прохожда научи от татко си.

„Крачеше по една или няколко крачки непрестанно, докато не проходи.“

Борко, се опитваше да си спомни кога за първи път чу тези думи от баща си, но не успяваше ... спомняше си, че ги е чувал многократно – като дете, като студент, а и по-късно, докато баща му беше жив.

Помнеше, че татко му обичаше да разказва тези думи, може би затова и той обичаше да ги чува, а може би е имало и друга причина.

Не си спомняше как е проходил, но помнеше кога и как се е научи да кара велосипед. Беше през лятната ваканция преди четвърти клас. Искаше да може да кара велосипед и не спря да върти педалите и крачи докато не се научи.

Помнеше и кога разбра, че обича да крачи, кръстосвайки надлъж и шир улиците на малкото градче, в което живееше. Случи се за първи път в четвърти клас, когато неусетно откри, че обича да се разхожда следобед, след училище. Избираше си някоя позната или непозната улица и тръгваше по нея – „да я види къде и как свършва“. Крачейки по улицата неусетно забравяше всичко излишно и започваше да се любува на къщите, дърветата, облаците и всичко друго, което виждаше.

В пети клас родителите му промениха града, в който живее, ала Борко продължи да обича да крачи и да се разхожда. Квартирата, училището, случая, или някаква друга необходимост често удължеха разходките му.

От един момент нататък, от първите пролетни дни на пети клас, буквално всеки учебен ден Борко започна да изминава поне по 7-8 километра пеш, ходейки до училище и обратно. На отиване ходеше бързо и стигаше за около 40 минути, на връщане се прибираше разхождайки се за около час и половина или два. Колко много видя, докато крачеше през четирите години на пети, шести, седми и осми клас така и не разбра. ... Помнеше само, че беше щастлив докато го правеше – докато крачеше.

В девети клас Борко отново се премести, в друго малко градче, без да разбира, че през предишните години не само е обикнал разходките, а крачейки е проходил повторно. ... Не разбра и забрави.

В края на десети клас започна да си спомня за разходките, но мислите му бяха насочени в друга посока.

Стана студент и мислите му отново се отвяха в безчет посоки.
Понякога му се случваше да прави дълги нощни прибирания и разходки – от центъра на София до Студентски град, от квартал Люлин до квартал Сухата река и други подобни, но те се случваха сравнително рядко. Борко им се радваше, но не си спомняше ясно какво значи краченето за него.

„Може да не помниш или да не разбираш ясно, ала когато нещо е важно за теб, то неусетно остава да присъства в живота ти.“

Явно има някакъв такъв природен закон, защото въпреки, че краченето бе неосъзнато то не изчезна от живота на Борко. Нещо повече, циклично се проявяваше в спонтанни, ала някак винаги случващи се дълги нощни разходки в навечерието на пролетта.

Краченото продължаваше да търси пътя... 
Имаше и периоди, в които буквално не излизаше от дома - „от вкъщи до работата и от работата до в къщи“, ала имаше седмици, в които Борко се разхождаше – крачейки по шест-седем или дори по девет-десет километра. 

„Може да не помниш или да не разбираш ясно, ала когато нещо е важно за теб, то неусетно остава да присъства в живота ти.“  Явно има някакъв такъв природен закон, че вече придобит усет не се губи, защото желанието за крачене остана и, крачка по крачка, Борко 
отново намери път да проходи!



Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031